JIHOČESKÁ FILHARMONIE

ČESKÉ BUDĚJOVICE
2021

Hlavní myšlenkou rekonstrukce Filharmonie bylo navrátit budově, která byla původně navržena jako kostel, její původní tvar a jednoduchost. 

Pro dosažení jednoduchosti byly původní stávající akustický strop, těžký balkon a boční balkon nahrazeny minimalistickými prvky, které zdůrazňují původní konstrukci sálu kostela. Výraz prostoru sálu nyní určují jednoduché linie a omezená škála materiálů a barev – dřevo, černá a bílá barva. Strohé linie doplňují lehké akustické baldachýny zavěšené pod stropem. V jednoduchém prostoru vyznívá lépe původní kruhové okno kostela a dotváří atmosféru interiéru. 

Balkon je dřevěný symetrický prvek, který je do prostoru přidán nekomplikovaným a čistým tvarem. Nový balkon umožnil prostornější vstup do sálu. Boční balkon byl nahrazen jednoduchým otvorem, který lze využít pro zvláštní příležitosti. 

Pro akustiku jsou ze stropu zavěšeny panely oválného tvaru v různých sklonech a polohách, aby byl zachován pocit a průhlednost klenutého stropu. Na zadní stěně je navržen akustický dřevěný obklad, který odráží vertikalitu varhan. 

Přidané nové prvky interiéru jsou dřevěné, původní tvar sálu a akustické panely pod stropem jsou bílé a povrch stěn je modelován pouze vrženými stíny akustických panelů. 

Všechny zapuštěné výklenky, jako jsou dveře a okna, jsou natřeny černou barvou, aby vynikly hlavní linie koncertního sálu.

Kategorie:

Kultura a umění

Klient:

Jihočeská filharmonie

Realizace:

2021

Město:

České Budějovice