AUTOBUSOVÉ NÁDRAŽÍ

ČESKÝ KRUMLOV
2018

Nová podoba autobusového nádraží vznikala téměř tři roky. Místo exponované nejen díky vizuálnímu kontaktu s centrem Českého Krumlova, ale i provozně, kdy se zde sejdou místní lidé cestující za prací s velkým množstvím turistů. Veřejný prostor zatížený logicky intenzívní dopravou.

V první fázi nešlo jen o design, ale především o koncepci. Samotná plocha kde se pohybují autobusy, je nakonec třetinová, než byla původně. To umožnilo smysluplněji využít celý prostor a doplnit autobusový terminál o navazující městské parkoviště. Důležité pro nás bylo důsledně oddělit pohyb lidí a autobusů, vytvořit přehledné a bezpečné místo.

Každá stavba v Českém Krumlově je v dotyku s historickým centrem, přinejmenším vizuálně. V případě autobusového terminálu, který je vlastně vstupní branou do města, tedy prvním setkáním návštěvníka s městem, bylo jeho architektonické ztvárnění od počátku výzvou. Těžko bychom hledali vzdálenější typ stavby, než je autobusové nádraží, ve vztahu ke středověkému městu. Přesto jsme se snažili nalézt formu, která by za použití současných technologií, korespondovala s principy historického města. Volba membránového zastřešení nástupišť tedy vycházela z motivů použitých ve městě, inspirací byly krumlovské kryté mosty či klenby starých domů. Barevnost odpovídá lomené bílé, která byla využívána v interiérech historických budov. Více byl tvar, než barva. Terénní zlomy byly naopak řešeny zcela tradičně, prostřednictvím klasických krumlovských kamenných teras, které jsou navíc zjemněny pnoucí zelení.

Kategorie:

Veřejná stavba

Klient:

Českokrumlovský Rozvojový Fond, spol. s r.o.

Realizace:

2018

Město:

Český Krumlov