Rekonstrukce Hlavního nádraží v Plzni

Vlaková doprava je na vzestupu. Rekonstrukce hlavního nádraží čeká nejen Prahu a Brno, ale i Plzeň. Památkově chráněná budova plzeňského hlavního nádraží je přibližně ve třetině kompletní rekonstrukce, která vrátí nádraží architektonickou kvalitu a život do nevyužívaných prostor. Nejvíce se změní běžný pohyb cestujících. Nově budou moci využít jasný centrální prostor pokladen, nakoupit si v rozšířené obchodní pasáži nebo si zajít před odjezdem na oběd do restaurace na samotném nástupišti. Barevnost se navrátí k původní krémové a šedé. Hlavní halu doplní replika původní historické dlažby. 

Obchodní pasáž a restaurace na peróně

Historické části nádraží renovujeme s respektem a nové budujeme s použitím moderních materiálů, aby spolu nové a staré bylo ve vzájemné harmonii. Navrhujeme proto například změnu barevnosti. Nově tak interiéru, stejně jak tomu bylo před padesáti lety, budou vévodit citlivé a nerušivé šedé, bílé a krémové odstíny. Nádraží tím změní výraz a získá ztracenou noblesu. Interiér doplní odolný sedací nábytek z litého materiálu jako je corian. Dlažba bude provedena jako replika původní historické dlažby.

Zásadní úpravou projdou centrální pokladny pro prodej jízdenek i informační centrum. Cestující si budou moci koupit jízdenky od všech přepravních společností na jednom místě, což dosud nebylo možné. Horní hala získá charakter obchodní pasáže. Nepřehlednutelné bude také její výrazné prosvětlení. 

Klíčovou myšlenkou návrhu je propojení nádraží s městem. Novinkou bude restaurace se zahrádkou, která oživí dnes nevyužívaný prostor za nádražím. Cestující si tak budou moci  vychutnat oběd či večeři s výhledem na vlaky. Exteriér s interiérem propojí nové celoprosklené dveře. 

Hlavní nádraží patří k architektonickým dominantám centrální části Plzně. Budova je postavena v renesančním a secesním slohu. Slavnostně byla otevřena v roce 1907. Narozdíl od většiny výpravních budov v České republice stojí uprostřed kolejiště. Výpravní budova je od roku 2000 památkově chráněna.