PTAČÍ POZOROVATELNA

ČESKÉ BUDĚJOVICE
2022

"Ptačí pozorovatelna je spíše krajinný prvek než stavba. Je to hnízdo, vsazené do složených kmenů a větví stromů."
-  Martin Krupauer 

Českobudějovické rybníky mají novou pozorovatelnu ptáků. Je nenápadná, vyrobena čistě z přírodních materiálů a citlivá ke svému okolí. Inspirovali jsme se motivem hnízda vodních ptáků. Pozorovatelna na sebe nestrhává pozornost. Vyznít nechává spíše magickou krajinu Vrbenských rybníků, oblíbenou rekreační oblast obyvatel Českých Budějovic. 

Zarostlé mokřady, vodní plochy a strouhy poskytují útočiště vzácným druhům ptactva. Pozorovatelna je proto navržena jako posed, spíš než rozhledna. S okolím se snaží dokonale splynout. Nechce rušit a respektuje životy vodních ptáků. Výsledkem je archaická dřevěná konstrukce, složená z nahrubo opracovaných kmenů, větví a prken. Vrcholový styčník se nachází ve výšce 9,3 m nad zemí.

Součástí realizace je také dřevěný povalový chodník, který dovede návštěvníky skrze mokřad až k pozorovatelně suchou nohou. Ptačí pozorovatelna je od října 2022 přístupná celoročně bez placení vstupného a obsluhy. Nachází se na okraji rybníka Starý Houženský v ptačí oblasti Českobudějovické rybníky. Vedle pozorování zajímavých živočichů a rostlin nabízí také krásný výhled na zámek Hluboká nad Vltavou.

Kategorie:

Rekreace

Klient:

Jihočeský kraj

Realizace:

2022

Město:

České Budějovice