Hlasování v soutěži Dřevěná stavba roku

Podpořte nás v soutěži Dřevěná stavba roku a hlasujte pro naši Ptačí pozorovatelnu. Hlasování probíha na bit.ly/pozorovatelna a náš projekt najdete pod číslem 7. Za každý hlas budeme velmi vděční!

Ptačí pozorovatelna

Krajina Vrbenských rybníků je specifická svojí bohatou faunou i florou. Zarostlé mokřady, vodní plochy a strouhy poskytují útočiště vzácným druhům ptactva. Návrh ptačí pozorovatelny by měl do tohoto prostředí vstupovat nenápadně. Zapadnout do zarostlé krajiny a trochu se v ní schovat. Nerušit a respektovat životy vodních ptáků. Přiblížit se k jejich přirozenému prostředí a člověku tak umožnit pozorovat a poslouchat. Ptačí pozorovatelna je více posed než rozhledna. Je to archaická dřevěná konstrukce složená z nahrubo opracovaných kmenů, větví a prken. Je to více krajinný prvek než stavba. Je to hnízdo vsazené do složených kmenů a větví stromů.

Koncepce je inspirována okolní přírodou, používá přírodní materiály a principy stavby ptačího hnízda z větví a trávy. Cílem je dokonale splynout s prostředím a přirozeně zapadnout do romantické krajiny jihočeských rybníků.

K pozorovatelně se dostaneme po dřevěných lávkách, které jsou usazeny na kůlech zaražených v zemi.